Skip to content

Dlaczego tynki gipsowe

Każdy kto będzie miał do czynienia z budową domu lub jakiegokolwiek budynku stanie przed dylematem jakiego tynku użyć do wytynkowania wnętrz.  Aby nie żałować swojej decyzji i rozsądnie wydać pieniądze, warto dokonać świadomego wyboru. Warto przed wykonaniem inwestycji wziąć pod uwagę właściwości użytkowe tynków po ich położeniu, jakie będzie miejsce ich zastosowania, jaka jest wielkość powierzchni przeznaczonych pod położenie tynków oraz jaki czas jest potrzebny na realizację wszelkich robót tynkarskich.

Dlaczego tynki gipsowe?

Tynki gipsowe posiadają szereg walorów użytkowych, które mogą mieć decydujący wpływ na wybór właśnie tynków gipsowych. Są to między innymi:

  • tworzenie w otynkowanym wnętrzu bardzo optymalny dla życia człowieka klimat;
  • tynkowane ściany są przyjemne w dotyku;
  • pomieszczenia otynkowane tynkami gipsowymi sprawiają wrażenie cieplejszych i bardziej przytulnych;
  • tynk gipsowy można wykończyć na gładko lub w strukturze.

Kolejnym aspektem, mającym wpływ na podjęcie decyzji o zastosowaniu tynków gipsowych jest ich walor ekonomiczny. Należy wiedzieć, że:

  • Czas wysychania tynków gipsowych jest o połowę krótszy niż czas potrzebny na wyschnięcie tynków cementowo – wapiennych. To zdecydowanie przekłada się na szybszą realizację całej inwestycji. A to ma ogromny wpływ na wartość końcową. Im większy obiekt – tym oszczędności większe.
  • Tynki gipsowe kładzie się zazwyczaj w technologii maszynowej, która daje możliwość otynkowania stosunkowo dużych powierzchni w krótkim czasie.
  • Gotowa powierzchnia po tynkowaniu zazwyczaj wymaga mniej prac przy dodatkowej powierzchni gładzi szpachlowej. To oznacza dużą oszczędność materiału i czasu.

Dlaczego tynki gipsowe

Tynki gipsowe wyróżnia również to, że posiadają bardzo duża przyczepność do podłoża. Kryształki gipsu niejako wrastają w podłoże. Po nałożeniu tynki te twardnieją w pełni naturalnie objętościowo. Nie kurczą się. Dzięki temu ścianie otynkowanej tynkiem gipsowym nie pojawiają się mikropęknięcia. Ważnym aspektem jest również fakt posiadanej właściwości pasywnej ochrony przeciwpożarowej. Struktura krystaliczna gipsu zawiera dwie cząsteczki wody, które w przypadku pożaru uwalniają się w postaci pary wodnej, chłodząc i blokując rozprzestrzenianie się ognia.

Obecnie stosowane tynki gipsowe wszystkich wiodących producentów posiadają odpowiednie atesty higieniczne, które potwierdzają dopuszczenie ich do stosowania w budownictwie mieszkaniowym, w obiektach służby zdrowia, żłobkach, przedszkolach, szkołach, oraz w obiektach przemysłu spożywczego. Dlatego warto przed dokonaniem ostatecznego wyboru zastanowić się, czy nie wykorzystać ich właściwości we własnym budynku?

Oceń stronę