Skip to content

Technologie

Tynki, czyli powłoki z zapraw pokrywające powierzchnię ścian, stropów, belek, filarów i innych części budowlanych, mające estetyczny wygląd i zabezpieczające powierzchnie przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych i izolujące budynek przed stratami ciepła. Zanim zostanie przeprowadzone tynkowanie, powinny zostać zakończone wszystkie prace związanie z doprowadzeniem budowy do stanu surowego, powinny być położone instalacje (elektryczna, wodna i kanalizacyjna), powinny zostać zamurowane przebicia i bruzdy, osadzone ościeżnice okienne i drzwiowe. Podstawowymi normami określającymi warunki prac tynkarskich określone są w PN-70/B-10100 oraz PN-65/B-10101.

Technologie tynkowania

W zależności od miejsca wykonania rozróżnia się tynki zewnętrzne i tynki wewnętrzne. W zależności od użytej zaprawy rozróżnia się tynki wapienne, cementowo – wapienne, cementowe, gipsowo – wapienne, gipsowe, cementowo – gliniane.

Podział ze względu na technologie wykonania tynki dzielimy na:

  • jednowarstwowe – najprostsze w wykonaniu z podziałem na tynki surowe lub rapowane, tynki surowe z zagładzeniem kielnią od ręki, tynki surowe ściągane packą, tynki surowe pędzlowane;
  • dwuwarstwowe, składające się z obrzutki i warstwy wierzchniej – narzutu;
  • trójwarstwowe, składające się z dwóch warstw: obrzutki, narzutu, oraz warstwy trzeciej – gładzi;
  • o fakturze specjalnej, czyli nakrapiane, odciskane, kształtowane kielnią, dziobane, ciągnione, itp;
  • szlachetne, wykonywane zazwyczaj na tynku dwuwarstwowym.

Dobre wykonanie tynków i ich trwałość w dużej mierze zależy od właściwie przygotowanego podłoża. Dlatego istotnym jest, aby przy dokonywaniu wyboru ekipy budowlanej, murującej przegrody i ściany zwrócić szczególną uwagę na dokładność wykonywania prac murarskich. Powierzchnie pod tynki powinny zapewniać dobrą przyczepność zaprawy, powinny być trwałe, sztywne i nie powinny zmieniać wymiarów. Nawet zastosowane najnowsze technologie tynkowania nie są w stanie łatwo zniwelować niski poziom wykonanego murowania ścian.

W celu uzyskania większej ilości informacji prosimy o kontakt telefoniczny lub o wypełnienie formularza obok.

 

 

Umów termin tynkowania
Podaj swoje podstawowe dane kontaktowe, abyśmy mogli się skontaktować i umówić termin wykonania prac tynkarskich.