Skip to content

Tynk gipsowy Gamma

Tynk gipsowy Gamma jest tynkiem przystosowanym do nakładania ręcznego. To nowoczesna mieszanka, produkowana na bazie gipsu syntetycznego oraz wypełniaczy mineralnych i dodatków chemicznych. Tynk gipsowy Gamma charakteryzuje się dobrą przyczepnością do podłoża, jest bardzo wydajny i łatwy w nakładaniu. Charakterystyka schnięcia gipsu jest optymalna do czasu, jaki jest potrzebny przy nakładaniu ręcznym. Powierzchnia gotowego tynku jest równa, gładka, twarda i stanowi doskonałe podłoże pod malowanie, tapetowanie lub układanie okładzin ceramicznych. Zastosowanie tynku gipsowego zapewnia korzystny mikroklimat w pomieszczeniach, pozytywnie wpływający na zdrowie i samopoczucie człowieka. Ułożony tynk jest całkowicie niepalny i posiada doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej.

Sposób przygotowania powierzchni.

Podłoże przygotowane pod TYNK GIPSOWY Gamma powinno być stabilne, suche, oczyszczone z zanieczyszczeń, szczególnie tłustych, z kurzu, pyłu, resztek powłok malarskich i środków antyadhezyjnych. W przypadku tynkowania nowo wybudowanych powierzchni podłoże powinno być odpowiednio wysezonowane, jego wilgotność nie powinna przekraczać 3%.  W przypadku stosowania tynku gipsowego Gamma na podłożach o większej chłonności i porowatości zalecane jest wcześniejsze zagruntowanie preparatem gruntującym. Ważne jest, aby wszelkiego rodzaju elementy metalowe, stalowe które bezpośrednio będą się stykać z warstwą tynku zostały odpowiednio zabezpieczone antykorozyjnie.
Przygotowanie zaprawy gotowej do tynkowania jest bardzo łatwe. Suchą mieszankę należy równomiernie wsypać do pojemnika z odmierzoną ilością czystej wody, w proporcji ok. 12 l wody na 20 kg gipsu (jeden worek) i pozostawić na kilka minut, do pełnego nasycenia gipsu wodą. Po kilkunastu minutach należy wymieszać powstałą zaprawę aż do uzyskania jednolitej masy. Zaprawa jest gotowa do nakładania. Zachowuje swoje parametry przez około 30-40 minut. Istotne jest, aby po nałożeniu przygotowanej zaprawy dokładnie umyć pojemnik czystą wodą przed wykonaniem kolejnej mieszanki. Pozostałe resztki mogą w znaczący sposób wpłynąć na czas wiązania kolejnej.

Tynk gipsowy Gamma

Sposób nakładania.

Tynk gipsowy Gamma nakłada się na powierzchnie zgodnie ze sztuka tynkowania. Nie wymaga się szczególnego traktowania czy też specjalnych technik. Ściany o dużej powierzchni należy podzielić na pola technologiczne, za pomocą metalowych listew prowadzących, w rozstawie co około 1 m. W narożnikach pomieszczenia oraz wzdłuż krawędzi otworów okiennych i drzwiowych należy zamocować metalowe narożniki siateczkowe. Listwy i narożniki przykleja się odpowiednio wcześniej na placki z zaprawy tynkarskiej i pionuje, gdy zaprawa jest jeszcze plastyczna. Prawidłowe zamocowanie tych elementów ułatwia nakładanie tynku i pozwala na bieżąco kontrolować jego grubość. Zaleca się nakładanie tynku jednowarstwowo, kielnią lub pacą, z zachowaniem minimum 8 mm grubości warstwy na ścianach i sufitach oraz maksimum 15 mm na stropie i 30 mm na ścianach. Tynkowanie sufitów należy rozpoczynać od strony okna, przesuwając się systematycznie w głąb pomieszczenia. Powstałe ubytki należy na bieżąco uzupełniać. Odpowiednio stwardniały tynk należy zrosić i zacierać paca gąbkową. Powierzchnie ścian, które są przeznaczone do przyklejenia płytek ceramicznych należy pozostawić bez zacierania. Każdą inna powierzchnię należy zatrzeć do uzyskania całkowicie gładkiej powierzchni.

Podstawowe parametry techniczne Dolina Nidy tynk Gamma:

  • Zużycie: średnio zużywa się około 0,85 kg na 1 m2 ściany przy grubości warstwy 1mm;
  • Opakowania: worki papierowe 20kg, paleta 1000 kg w workach po 20 kg;
  • Proporcje mieszanki: około 12 litrów wody na 20 kg  produktu;
  • Wydajność: około 100 kg tynku = około 120 litrów gotowej zaprawy
  • Przyczepność do podłoża: >= 0,3 N/mm2
  • Wytrzymałość na zginanie: >= 1,5 N/mm2
  • Wytrzymałość na ściskanie: >= 3,0 N/mm2
  • Minimalna grubość warstwy:  8 mm;
  • Maksymalna grubość warstwy na ścianie: 30 mm
  • Maksymalna grubość warstwy na suficie: 15 mm

W celu uzyskania dokładnej wyceny tynkowania domu prosimy o kontakt telefoniczny lub o wypełnienie formularza poniżej. Zapraszamy do współpracy.

Oceń stronę