Skip to content

Kiedy tynkować ?

Kiedy tynkować? To często zadawane pytaniem przez inwestorów zarówno indywidualnych, jak również przez deweloperów mających za cel szybkie zakończenie inwestycji budowlanej. Zasadniczo nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ogólnie, w naszych warunkach klimatycznych przyjmuje się, że prac tynkarskich nie powinno rozpoczynać się wcześniej, niż po sześciu miesiącach od zakończenia budowy stanu surowego budynku. Położenie tynków wcześniej, kiedy budynek jeszcze mocno pracuje skutkować będzie powstawaniem licznych pęknięć.  Innym aspektem mającym wpływ na to, kiedy tynkować jest pora roku. Wszak wszystkie procesy chemiczne zachodzące w zaprawie tynkarskiej praktycznie ustają przy temperaturze niższej niż +5C. Czyli wszelkie prace tynkarskie powinny być wykonywane tylko wówczas, gdy temperatura podłoża i otoczenia przekracza wartość +5oC. Często jednak sytuacja nie pozwala czekać z wykonaniem prac tynkarskich. Wówczas pomieszczenia tynkowane należy odpowiednio dogrzać (długi okres czasu, np 2 tygodnie) i zabezpieczyć na utratę ciepła podczas nocnego wychłodzenia.

Kiedy tynkować ? – inne aspekty mające wpływ na efekty.

Tynki wewnętrzne powinno się wykonać przed ociepleniem budynku na zewnątrz. Taka kolejność wykonania prac umożliwia prawidłowy przebieg wysychania warstwy zaprawy wewnętrznej.  Zamknięcie budynku wszelkimi sposobami (szczelne okna, szczelna warstwa wewnętrzna, dogrzewanie pomieszczeń, wilgotna warstwa tynków) może doprowadzić do trudno usuwalnego zagrzybienia lub zapleśnienia.

Kiedy tynkować ?

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed przystąpieniem do prac tynkarskich, aby efekt końcowy był satysfakcjonujący dla inwestora?

  • Który tynk wybrać – bardzo ważny element planowania. Każdy z tynków posiada inne właściwości. Warto zapoznać się z właściwościami różnych rodzajów tynków. W tym przypadku służymy pomocą w ich doborze.
  • Dobra ekipa tynkarska, to połowa sukcesu. Warto, aby przed jej wyborem zapoznać się z realizacjami już wykonanych zleceń. W naszym przypadku staramy sie pokazać Państwu niektóre z naszych realizacji. Zapraszamy do oglądania dokumentacji fotograficznych zamieszczonych na naszej stronie.
  • Odpowiednie przygotowanie powierzchni przed tynkowaniem jest szczególnie ważne. Często bywa, że nierówna powierzchnia ma ogromny wpływ na minimalną dopuszczalną grubość warstwy tynkarskiej, co w znaczący sposób może podnieść całkowity koszt wykonania usługi tynkowania.
  • Warto również zwrócić uwagę na prawidłowe zabezpieczenie stolarki okiennej i drzwiowej, oraz otwory wentylacyjne, puszki pod gniazdka elektryczne i włączniki.
  • Po wykonaniu prac tynkarskich należy bardzo dokładnie tynk wysuszyć. zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń oraz ich dogrzewania podczas chłodnej pory roku spowoduje, że tynk będzie sechł odpowiednio wolno i nie będzie pękał.

W przypadku wyboru naszej firmy do wykonania prac tynkarskich służymy Państwu wszelką wiedzą i doradztwem. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Wszelkie pytania prosimy kierować za pośrednictwem poczty e-mail, lub formularza zamieszczonego z prawej strony.

Oceń stronę